Ölçü Birimleri

Kendi ülkenizdeyken yol tarif etmek veya bir tanıdığınıza yemek tarifi vermek çok kolaydır. “100 metre sonra sağa dön” ya da “bir çay kaşığı nane ekle” dediğinizde, bunlarda anlaşılmayacak hiçbir şey yok.
Ancak İngilizce konuşulan birçok ülkede iş biraz daha karmaşık bir hale geliyor. Amerika’da ölçü olarak çay kaşığı denildiğinde kasıt aslında Türkiye’de kullanılan tatlı kaşığının dolusudur. 100 metre diye bir kavramsa ne Amerika’da ne de İngiltere’de zaten yok!
İlk önce Avrupa’da kullanılan sistemden tamamıyla farklı olan bu ölçü birim sisteminin nereden geldiği ile ilgili kısa bir bilgi vermek, daha sonra da günlük hayatta sıkça kullanılan birkaç ölçü birimini tanıtmak istiyorum.
Ölçü birimlerinde, metrik sistemden başka “Krallık Ölçü Birimleri” ve “ABD Ölçü Birimleri” diye iki farklı sistem var.
“Krallık Ölçü Birimleri”, eski Roma birimlerini temel alıyor. En son olarak da 1824’deki bir kanunla revize edilmiş, nihai hale gelmiş.
“ABD Ölçü Birimleri” her ne kadar “Krallık Ölçü Birimleri”ne benzer olsa da, farklılıklar gösteriyor. Bunun sebebi de ABD’nin 1824’ten daha önce özgürlüğünü ilan etmiş olması ve kendi ölçü standartlarını geliştirmiş olması.
Metrik sistem ile Krallık Ölçü Birimleri (ve dolayısıyla ABD Ölçü Birimleri ile) arasındaki farkı şöyle açıklayabiliriz. Metrik ölçü birimleri bilimsel kaynaklara, Krallık Ölçü Birimleri ise daha çok doğa ve pratik hayata dayanıyor. Örneğin “league” bir saatte yürünebilen mesafeyi temel alıyor. “Grain” (az miktardaki değerli metallerin ölçümü için kullanılırdı) aslında arpa veya buğday tanesinin ağırlığına eşittir.
Aşağıda bugün günlük hayatta, alışveriş yaparken veya yol tarif ederken kullanabileceğiniz birkaç örnek yer alıyor.

1 inch = 2,5cm
Örnek
At the tailor: Could you shorten this by 1 inch please?

1 foot= 30,48cm
1 yard = 0,91mt
1 mile = 1,609km
1 pound = 0,45kg
1 ounce = 28,34gr
1 gallon = 4,54lt
1 teaspoon (Birleşik Krallık) = 5,91ml
Örnek
You should add 2 teaspoons of vanilla to your recipe.

1 teaspoon (ABD) = 4,92ml
1 pint (Birleşik Krallık) = 0,56lt
1 pint (ABD) = 0,47lt
1 C0 = 33,8 F0
Örnek
It is freezing outside, it is 20F0

Bütün bunlardan sonra… hava hakkında sohbet ederken, karşınızdaki size “hava çok soğuk, 30 derece” dediğinde şaşırmayacağınızı tahmin ediyorum :)

立即分享