Haftanın Kelimesi - Cheers!

En sık kullanılan anlam: İçkinizi içmeden önce, elinizde bardağınızı tutarken kullanılan iyi dilek sözü; İngilizce şerefe anlamına gelir.

Söyleniş: “/tʃɪə(r)z/ Çi-ırs”

Bu, neredeyse her dilde var olan bir söyleyiş. Mesela, Japonca'da Kampai , Sloven dilinde Na zdravje ve Zulu dilinde Oogy wawa deniyor.

Ancak, bu sözcüğün birçok farklı anlamı var ve bu anlam da ülkeden ülkeye değişiyor. Ben İngiltere’de doğmadım ve Londra’ya ilk geldiğimde insanların “cheers” kelimesini günlük yaşamlarında birçok farklı anlamda kullanmalarına şaşırmıştım. Eğer İngiltere’deyseniz, buradaki ilk gününüzden itibaren bu kelimenin birçok şekilde kullanımı ile kesinlikle karşılaşacaksınız. “Cheers “kelimesinin ne kadar sık kullanıldığını görünce dehşete uğramıştım. Urban Dictionnary’e yapılan bir giriş sanırım durumu özetliyor:

“Britanyalılar tarafından her türlü durum için kullanılan kelime; “teşekkürler”, “merhaba”, “bahçemdeki mavi kulübenin sol köşesinde senin köpeğinle bir uzaylı biraz önce poker oynadılar” gibi anlamlara gelebilir. Genellikle “mate” kelimesi ile beraber kullanılır, ki bu kelime de aynı şekilde %100 olarak içerik ve anlamdan yoksundur. Öyle ki bu fenomen, Avrupa kıtasındaki okullarda tüm Britanyalıların telepatik olduklarının bir kanıtı olarak görülür.”

İngilizce hakkında daha ilginç bilgiler okumak ister misiniz? O halde İngilizce hakkında ilginç bilgiler bloğumuzu okuyun.

Teilen