Romance – Haftanın kelimesi

Definition: Romance

Noun: A strong emotional relationship between two people.

Noun: A tale of adventure, often involving the supernatural.

Adjective: (“Romantic”) An activity or setting that inspires romance.

Example: “He gave me roses and took me out for dinner – it was very romantic.”

Tanım: Romance

İsim: İki kişi arasındaki güçlü duygusal bağ, romantizm.

İsim: Macera hikayesi, çoğunlukla abartılı durumlar içerir.

Sıfat: (“Romantic”) Romantizm yaratan ortam veya durum.

Example: “He gave me roses and took me out for dinner – it was very romantic.”

 

“Romance” kelimesi filmlerde, kitaplarda, restaurant’larda, hediyelerde, ilişkilerde ve elbette bir de Sevgililer Günü’nde kullanılıyor – ama her zaman bugün bizim kullandığımız anlamda kullanılmıyordu. “Romance” kelimesinin sevgi ve aşk ile ilişkilendirilmesi, kelimenin gerçek anlamı ile karşılaştırıldığında, nispeten yeni bir durum.

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, “romance” kelimesi eski Romalılar ile ilgili, ancak kastettiği şey tam olarak da Romalılar değil. Bunun yerine, kelimenin kökeni 14. yüzyıla dayanıyor ve “Fransız” anlamına geliyor – genellikle hikayeler şiirler veya şarkılar kastediliyor.

Bunlar, genellikle, popüler hikâyelerin dili olan Fransızca (İngiltere’de bile) ile yazılıyordu. Latince, din ve politika gibi daha ciddi konular için kullanılıyordu, ama Fransızca genel olarak halkı eğlendirmek için yazılan hikâyelerde kullanılıyordu. Yani ciddiyeti az olan konularda (genellikle Fransızca) yazılmış hikâyelere “romances” deniliyordu.

Bu hikâyeler krallar ve ejderhaları, destansı öyküleri ve tehlike altındaki kadınları içeriyordu. Bunların en ünlüsü ise King Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri’nin hikâyesidir.

 

Dramatik Canlandırma

“Romance” kelimesi işte bu yüzden bu öykülerle ilişkilendirilmeye başlandı – aşk hikayelerini de bu grubun içine soktuğumuz 17. Yüzyıla kadar kelimenin aşk ile alakası oldukça azdı.

Daha da geriye giderseniz, “romance” kelimesi “Romalı tarzında” anlamına gelir. Bu anlamda kastedilen “Roma dilleri”dir. Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce ve Katalan gibi diller, Latince (eski Roma’da kullanılan) kökenli diller olduklarından “roma dil ailesinden” diye ifade edilir.

İlginç bir durum: İngilizce, her ne kadar Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca ile birçok aynı kelimeyi içersede, Roma dil ailesine ait bir dil değildir. Onun yerine, Cermen dil ailesine aittir, çünkü ilk olarak Viking’lerin konuştuğu dil olarak başlamıştır. Viking’ler bugün Almanya ve İskandinavya diye bilinen ülkelerden gelmişlerdir.

 

 

Vikingler: Çok da romantik değil

Eğer İngiliz kültürü ve İngiliz dilinin nasıl başladığı ile ilgili daha fazla şey öğrenmek isterseniz, Salisbury’de ki İngilizce Okulumuzdan daha iyi bir yer yok; burada Stonehenge ve daha bir sürü kültürel mirası bulabilirsiniz.

Size yapılan en romantik şey nedir?

 

Teilen