Czy warto zdać egzamin językowy Cambridge?

FCE - First Cerificate in English

Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych egzaminów potwierdzających znajomość angielskiego na poziomie upper-intermediate jest egzamin Cambridge - First Certificate in English - znany u nas pod nazwą FCE Dla wielu pracodawców to dowód znajomości języka, również jest honorowany na na wielu uczelniach i jest równoznaczny z zaliczeniem lektoratu.

Jak wygląda taki egzamin?

Egzamin składa się z pięciu części. Każda z nich ma za zadanie sprawdzenie odpowiednich aspektów znajomości języka. Egzamin można zdawać komputerowo oraz tradycyjnie.

Co jest sprawdzane podczas egzaminu?

Czytanie: Ta część obejmuje wiele różnych tekstów z pytaniami. Możesz napotkać tutaj teksty z gazet, fragmenty książek, ogłoszenia i wiele innych.

Pisanie:  W tej części sprawdzana jest umiejętność napisania dwóch form tekstu. Możliwe zadania to napisanie listu, raportu czy krótkiego opowiadania.

Używanie języka w praktyce: Praktyczne ćwiczenia sprawdzające znajomość gramatyki oraz słownictwa.

Rozumienie ze słuchu: Tutaj wysłuchasz różnych nagrań (fragmenty programów informacyjnych, audycji radiowych itp.), a następnie odpowiesz na pytania związane z informacjami zawartymi w wysłuchanych nagraniach.

Mówienie: Ta część egzaminu odbywa się w parach. Razem z innymi zdającymi będziesz wykonywać różne zadania, takie jak prowadzenie rozmowy czy przeprowadzenie wywiadu.

Jak egzamin jest oceniany?

Można zdobyć maksymalnie 100 puktów. Aby otrzymać upragniony certyfikat musisz zdobyć conajmniej 60 punktów

Oto możliwe oceny:

CERF Level C1, or A – 80-100
B – 75-79
C – 60-74
CEFR Level B1 – 45-49
Fail – 0-44

Czy certyfikat FCE to nie za mało?

Wszystko zależy od waszych celów. Jeśli chcecie udowodnić potencjalnemu pracodawcy, że umiecie posługiwać się językiem angielskim w codziennych sytuacjach w pracy, takich jak prowadzenie korespondencji, rozmów telefonicznych czy spotkań, certyfikat FCE powinien być wystarczający.

Jeśli zależy wam na udowodnieniu jeszcze lepszej znajomości języka, możecie zdecydować się na dalsze egzaminy w Cambridge > Zobacz filmik z naszej szkoły w tym studenckim mieście

Cambridge CAE – Certificate in Advanced English

Egzamin ten przebiega podobnie jak FCE z tym, że wymagana jest o wiele bardziej zaawansowana znajomość języka. Możliwe oceny są identyczne jak w przypadku egzaminu FCE.

Cambridge CPE – Certificate of Proficiency in English

To egzamin poświadczający biegłą znajomość języka na poziomie native speaker.

Czy warto?

Bez względu na to, czy certyfikat będzie wam potrzebny w CV czy chcecie go zdobyć dla własnej satysfakcji, zespół Kaplan Polska trzyma za was kciuki!

Jak się przygotować?

A jeśli poważnie myślicie o przygotowaniu się do tego egzaminu, mamy dla was świetną wiadomość. Właśnie przygotowaliśmy specjalną promocję na wszystkie kursy angielskiego w Wielkiej Brytanii i Irlandii - możecie oszczędzić 10% na cenie kursu!

Partagez ceci :