Dünyadaki Spor Dalları

Dil okulumuz olan her ülkede, insanlar sporu seviyor! Sadece zindeliği ve sağlığı iyileştirmiyor, aynı zamanda oynamak ve seyretmek de çok keyifli! Eğer bizimle eğitim görmeyi seçerseniz, dünyadaki spor dalları arasından karılaşabileceklerinizin bazıları burada!

Avusturalya

Avustralya'daki insanlar çok çeşitli sporlar yapıyorlar, en popülerleri de Kriket, Tenis ve Yüzme.

Her sene tüm dünyanın gözü Avustralya’da oluyor, zira dünyanın en büyük Tenis turnuvası burada düzenleniyor. – The Australian Open. Ayrıca her dört senede bir The Ashes denilen İngiltere’ye karşı oynanan Kriket turnuvası düzenleniyor – 1882 yılında bu yana.

Kanada

Kanada’nın kış aylarındaki milli sporu, Kanadalıların Hokey olarak isimlendirdikleri Buz Hokeyi. Bu oyun bir buz pistinde oynanıyor ve sopa ve buz hokeyi diski ile gol atmak hedefleniyor.

Diğer bir milli spor ise Lacrosse. Bu oyunda da amaç takım için gol atmak, ancak bu sefer yakalamaya ve atmaya yarayan fileli sopalar ile sahada oynanıyor.

İngiltere

Futbol veya dünyanın diğer yerlerinde isimlendirildiği üzere Soccer, İngiltere’de yaratıldı ve her yaş ve yetenekten insanlar tarafından oynanıyor. İngiltere’de seyredilebilecek meşhur profesyonel takımlardan bazıları Manchester United, Liverpool, Chelsea ve Arsenal'dır.

Ayrıca, Ragbi de oldukça popülerdir, ve yumurta şeklindeki bir top ile beraber koşup bu topa vurarak oynanır.

İrlanda

Hurling (İrlanda Hokeyi), Rounders (beyzbola benzer bir oyun) ve Kelt Futbolu (15 kişilik takımlarla, el ile oynanan bir oyun) gibi birçok Kelt oyunu, İrlanda’da 2000 seneden fazladır oynanıyor – İrlanda’nın yazılı tarihinden daha fazla bir zamandır!

Futbol ve Ragbi de oynanıyor, ama Kelt Futbolu en popüler spor, öyle ki İrlanda Futbol Finali’nde Croke Park stadyumuna 80.000 taraftarı ve televizyon başına da milyonlarca izleyiciyi çekiyor.

Malta

Malta Adası'nda her ne kadar en popüler spor Futbol olsa da, tehlikeyi sevenler için bir çok Kaya Tırmanışı ve Microlight klübü var.

Senede bir defa, dünyanın en iyi Bilardocuları istekalarını Malta Kupası için ortaya çıkartıyorlar.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’daki insanlar Ragbi için deli oluyorlar. Takımlarının ismi “All Blacks” ve eğer bir gün canlı olarak maçlarını seyrederseniz, Haka olarak da bilinen Māori danslarının size korkutmasını bekleyebilirsiniz.

Netball da oynanıyor, ancak bunu basketbol ile karıştırmayın – topu sektirmenize izin yok!

İskoçya

Eğer ağaç kütüklerini omzunuzun üzerinden atmaktan, saman yığınlarını havaya fırlatmaktan veya büyük ve ağır taşları uzağa fırlatmaktan zevk alıyorsanız, İskoçya sizin yeriniz!  Highland Games yüzlerce senedir oynanıyor ve hatta Amerika’da bile senelik olarak düzenleniyor.

Her sene, en eski majör golf şampiyonası olan Open Championship’da, Tiger Woods, Lee Westwood ve Martin Kaymer gibi en iyi Golf oyuncuları harika St. Andrews sahasında oynuyorlar.

Amerika

Amerika’da nereden başlasak? Bu ülkede diğer bütün ülkelerde oynananlardan daha fazla spor oynanıyor, Atletizm birçok Amerika okulunda ve öğrenciler arasında teşvik ediliyor.

Üç ana “Amerikan Sporu”, Amerikan Futbolu, Beyzbol ve Basketbol. Superbowl, Dünyadaki En İyi Şov olarak biliniyor, New York Yankees dünyada en iyi bilinen markalardan bir tanesi ve Chicago Bulls tüm zamanların en iyi atletlerinden birine sahipti… Michael Jordan.

Amerikalılar sadece seyredilecek olağanüstü sporlara sahip olmakla değil, ayrıca harika eğlenceye de sahip olmakla ünlüler.

Daha sonra….

Kaplan İngilizce Dil Okullarından birinde eğitime karar verirseniz, neden bu sporlardan bazılarını seyretmeyesiniz? Daha da iyisi, neden oynamayasınız? Bir sonraki büyük yıldız siz olabilirsiniz!

Blogu beğendiniz mi? Dünya çapındaki İngilizce Dil Okullarımızdan birine katılarak, neden bir parçası olmuyorsunuz? İngilizce kurslarımızın sizin için neler yapabileceğini görmek için, web sitemize Kaplan International Colleges bir göz atın.

Partagez ceci :