Stereotypy o Anglii: prawda czy fikcja?

Stereotypy o Anglii zwykle nawiązują do filiżanek herbaty, ryby z frytkami, deszczowej pogody i niekończących się kolejek. Jest jednak znacznie więcej rzeczy do poznania na tej słynnej wyspie. Dla tych, którzy planują przyjazd do Anglii lub uczestniczyć w kursie angielskiego w jednej z naszych szkół w Anglii, prezentujemy poniżej kilka ciekawostek.

1. Ludzie

W każdym kraju największe znaczenie mają jego mieszkańcy. Generalnie rzecz biorąc, Anglia to bardzo kulturalny i poprawny politycznie naród, w którym ważne jest to, aby nikogo nie urazić. Na ogół akceptuje się tu tłumy i turystów. W Anglii istnieje wyraźny podział między północą a południem kraju. Najczęstszy negatywny stereotyp odnosi się do samych Londyńczyków, których obwinia się za zbytni pośpiech i brak chęci nawiązywania jakichkolwiek kontaktów. Mieszkańców północy uważa się natomiast na grzeczniejszych i bardziej zrelaksowanych.

2. Transport

Anglia jest w dużej mierze rozsławiona przez londyńskie metro oraz piętrowe, czerwone autobusy, które gnają po mieście dzień i noc. Londyn jest bardzo dumny ze swojego transportu publicznego i wielu połączeń oferowanych w centrum miasta. Jeśli jesteś kierowcą, trzymaj się lewej strony; jeśli korzystasz z transportu miejskiego pamiętaj, że wpychanie się bez kolejki nie jest akceptowane!   Na schodach ruchomych natomiast, jeśli zamierzasz tylko stać, wybierz prawą stronę.

Wskazówka: Jeśli masz 16-25 lat, warto zainwestować w kartę zniżkową na przejazdy kolejowe (Young Persons Railcard). Już za £26 rocznie możesz uzyskać 34%-ową zniżkę na wszystkie połączenia kolejowe w kraju – tym bardziej atrakcyjna oferta jeśli często jeździsz pociągiem.

3. Rozmowy

W rozmowach Anglicy są często powściągliwi i zdystansowani, tak by nie naruszać niczyjej prywatności. Unikają pytań na temat wieku, wagi, zawodu czy stanu cywilnego. Najczęstszym  tematem na rozpoczęcie rozmowy jest oczywiście pogoda.

4. Klimat

Jeśli pierwszym obrazkiem jaki przyszedł Ci do głowy był deszcz – nie dziwi nas to! Największy stereotyp o angielskiej pogodzie jest jednak trochę przesadzony. Temperatury są tu na ogół bardzo przeciętne – nie za wysokie i nie za niskie a deszcze pojawiają się zwykle wiosną i jesienią. Prawdziwa w stereotypie jest natomiast zmienna natura angielskiej pogody – jeden dzień może być słoneczny, a w następny spaść śnieg!

5. Żywność i napoje

Na myśl o angielskim jedzeniu do głowy najczęściej przychodzi smażone śniadanie i ryba z frytkami – nie bez powodu! Nie można jednak zapomnieć, że Anglia to przeogromna mieszanina kultur  i dostępne potrawy (od pieczeni po curry) zdecydowanie to odzwierciedlają. Anglia to również kolebka kanapki – dzięki pewnemu hrabiemu z Sandwich, który w 1762 wpadł na jej koncept. Jeśli chodzi o napoje, to Anglicy bardzo szczycą się swoją herbatą (najczęściej z dodatkiem mleka i cukru) oraz alkoholem – szczególnie piwem typu 'ale' lub 'cider'. Najbardziej popularnym napojem na letnich grillach jest natomiast Pimms, czyli  specjalny likier z dodatkiem owoców.

6. Humor

Anglia słynie także z humoru  – sarkastycznego i wymierzony w siebie!  Anglicy potrafią się z siebie śmiać i świetnie to wykorzystują na potrzeby komedii. Choć humor ten jest bardzo specyficzny, bywa doskonały, szczególnie gdy w jego powstanie angażują się najlepsi twórcy. Kilka znanych przykładów medialnych sukcesów to 'Latający cyrk Monty Pythona, 'Hotek Zacisze', 'Co ludzie powiedzą?' i 'Czarna żmija'.

Występy (monologi) znanych komediantów są równie popularne w Anglii i przyciągają ogromne tłumy. ' The Comedy Club', zlokalizowany na placu  Leicester Square w Londynie, jest prawdziwą kolebką talentów

ps. Jeszcze przez kilka dni masz szansę wygrać kurs angielskiego w Londynie. Jeżeli jednak już teraz chcesz wyjechać do Londynu lub innego miasta to zobacz na naszej stronie, która lokalizacje Ciebie interesuje i skontaktuj się z naszym doradcą edukacyjnym, poprzez wypełnienie tego krótkiego formularza.

Pozdrawiam z Londynu,
Marcin – Kaplan Polska

シェアする