KAPLAN ŞEHİR REHBERİ: DUBLİN

İrlanda’nın tarihi başkenti Dublin, fotoğraflanası manzaralarıyla, dost canlısı yerli halkıyla ve unutulmaz tarihiyle ünlüdür. Öğrencilerimize şehir ile ilgili tavsiyelerini ve en çok sevdikleri yerleri sorduk, böylece siz de ilk ağızdan dinleyip fikir sahibi olabilirsiniz.

ŞEHRİ YÜRÜYEREK KEŞFEDİN

"Dublin’de toplu taşıma son teknoloji; hiçbir zaman problem ya da aksaklık çıkmıyor ve şehrin her köşesine otobüs tramvay ya da taksiyle ulaşabilirsiniz. Ama küçük şehirlerin en mükemmel tarafı yürüyerek her yere gidebilmenizdir”

Tavsiyeyi veren öğrencimiz;

Andrea Paoletti, İtalya

Dublin küçük bir şehir sayılır. O yüzden ilgi çekebilecek yerler, oteller, restoranlar birbirlerine kolaylıkla ulaşılabilecek uzaklıktadır. Bu da şehri yürüyerek keşfedebileceğiniz ve İrlanda’nın başkentinin gerçek ruhunu ve havasını hissetme şansına sahip olduğunuz anlamına geliyor. Eğer yine de toplu taşıma kullanma ihtiyacı duyarsanız korkmanıza gerek yok. Öğrenciler toplu taşımanın ne kadar etkili ve güvenilir olduğu konusunda hem fikir. Her şeyden önce, şehrin her yerinde 40’a yakın kısa süreli bisiklet kiralama istasyonu ve istediğiniz istasyondan alıp istediğiniz istasyona bırakabileceğiniz 500 kamu bisikleti bulunuyor. Şehir içi otobüsleri yeterli sıklıkta geçiyor ve 2-3 euroluk fiyatıyla görece uygun denebilir. Bunun yanı sıra şehirde ücretsiz Wİ-Fİ hizmeti bulunuyor. Eğer Dublin’in dış mahallelerini de gezmek isterseniz Luas isimli hızlı ve dakik tramvay servisini kullanabilirsiniz.

Temple Bar
İrlanda'nın samimi başkenti Dublin'de her yere yürüyebilirsiniz.

 

"Temple Bar insanlarla tanışmak için harika bir yer. Burda ayrıca İrlanda’nın olmazsa olmaz meşhur Guinness birasını içebilirsiniz”

"Özellikle River Bar’ı tavsiye ederim. Burası alt katında küçük bir disko olan nehirde bir pub.”

Tavsiyeyi veren öğrencimiz;

Maris Oksche, Almanya

Kaplan Deneyimi’nin kaçırılmayacak kısımlarından biri de okulda tanıştığın arkadaşlarınla dışarı çıkmak.Biraz eğlenmek istediğinizde Temple Bar’a doğru yol alırsınız. Dublin’in merkezinde popüler ve turistik bir yer olan Temple Bar gece hayatıyla, trend barlarıyla ve geleneksel İrlanda müziği çalan konforlu publarıyla ünlüdür.Öğrenciler özellikle nehrin üzerinde ferah atmosferiyle ve nefis ev yapımı yemekleriyle büyük ekranlarda rugby veya futbol izleyebileceğiniz ya da gece geç saatlerde canlı müzik dinleyebileceğiniz River Bar’ı öneriyorlar.Dans etmek isterseniz Howl at the Moon gece kulübüne gidebilirsiniz.3 katlı olan bu gece kulübünde geniş kokteyl çeşitleri ve iyi müzikle karşılaşacaksınız. Öğrencimiz Carlotta’nın dediği gibi, üstelik fiyatlar çok uygun ve öğrenciler için tavsiye edilir!

  Bridge Dublin
  Temple Bar bölgesi dünyaca ünlüdür.

   

  İRLANDA TARİHİ SANATI VE DOĞASI İLE TANIŞIN

  "Sevdiğim birçok yer var ama Phoenix Park’a, Kilmainham Gaol’a ve İrlanda Modern Sanatlar Müzesi’ne bayılıyorum."

  "Moher Kayalıkları’nda bir gün geçirmenizi tavsiye ederim. Burada 200 metrelik bir uçurumdan okyanusa bakabilir vebu büyülü manzaraya hayran kalabilirsiniz.”

  Tavsiyeyi veren öğrencilerimiz;

  Zaira Vasconcelos, Angola

  Andrea Paoletti, İtalya

  Küçük yüz ölçümüne rağmen Dublin eğlenceli aktivitelerle dolu gezilesi bir şehir. Diğer yerlerin yanı sıra öğrencilerimiz, eski bir hapishaneden müzeye çevrilen ve İrlanda tarihi,siyaseti ve ulusal bağımsızlık mücadelesi hakkında hatri sayılır bilgiler aktaran Kilmainham Gaol’u gezmenizi öneriyorlar. İrlanda Modern Sanatlar Müzesi de İrlandalı ve uluslararası sanatçıların dikkat çekici sergilerine  ev sahipliği yapıyor ve ücretsiz rehberli geziler, eğitici seminerler ve konuşmalar düzenliyor. Son olarak, toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşılabilen Moher Kayalıkları ülkenin diğer ucunda Dublin’den biraz uzakta olsa da buraya düzenlenecek bir geziyi hak ediyor. Atlantik Okyanusu kıyısı boyunca 8 km devam eden ve en yüksek tepesi 214 metreye ulaşan kayalıklar, İrlanda’nın en çok ziyaret edilen doğal güzellikleri olma özelliğini koruyor. Harry Potter ve Melez Prens dahil birçok filmde mekan olarak kullanılan Moher Kayalıkları, nefes kesici manzarasıyla her yıl 1 milyonun üzerinde turist çekiyor.

  cliffs of mother
  Bunun gibi görkemli kayalıklar şehrin dışına çıkıp bir maceraya atılmak için iyi bir bahanedir.

   

  PHOENIX PARK’TA GEYİKLERİ BESLEYİN

  "Dublin’de bir sürü güzel park var. Aralarında en iyisi çok da popular olan Phoenix Park. Arkadaşlarım ve ben çoğunlukla bisiklet sürerkenki esintinin keyfini çıkarmak için ve geyik sürülerini beslemek için parka gidiyoruz. Park’ta geyikler haricinde tilki ve kuğuları da görebilirsiniz. Bence Dublin’deki parkların hepsi bizi sadece bedenen rahatlatmakla kalmıyor, aynı zamanda zihinlerimizi de iyileştiriyor."

  Tavsiyeyi veren öğrencimiz;

  Jin Jeon, Güney Kore

  Güney Koreli öğrencimiz Jin’in de belirttiği gibi, Dublin, hepsi ücretsiz ve kamuya açık olan olağanüstü parklarıyla ünlü. Biraz olsun gevşeme ihtiyacı duyduğunuzda ve dışarı çıkmak istediğinizde Avrupa’nın en büyük parklarından olan kişisel favorim Pheonix Park’a doğru yol alın. Phoenix Park, 17. yüzyıldan beri burayı yaşam alanı haline getirmiş olan vahşi alageyik sürülerine ev sahipliği yapmakta. Eğer gezinmekten daha fazlasını istiyorsanız, parkın içinde yer alan Dublin Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bunların yanı sıra Phoenix Park uluslararası müzisyenlerin konser verdikleri bir yer. Geçtiğimiz yıllar boyunca Colplay, Robbie Williams, the Red Hot Chilli Peppers, Snoop Dogg, Tinie Tempah gibi birçok ünlü şarkıcı burada performanslarını sergilemişlerdir. Düzenli festivaller, gösteriler, spor ve diğer etkinlikler Phoenix Park’ta sürekli olarak düzenlenmektedir. Parkın websitesinden 2016 etkinlik takvimine göz atmanızda ve Dublin geziniz boyunca hangi etkinliklere katılabileceğinizi belirlemekte fayda var.

  Irish deer
  İrlanda'nın yerlileriyle tanışın. Hem insanlarla, hem de hayvanlarla!

   

  Siz de Dublin’i ziyaret ettiniz ve tavsiyelerinizi mi paylaşmak istiyorsunuz? Yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz. Ya da bu muhteşem şehirde bir taraftan İngilizce eğitimi alırken diğer taraftan Dublin’in tadını çıkarmak istiyorsanız, Dublin’deki okulumuza buradan ulaşabilirsiniz.

  立即分享
  Related Posts