Queue – słówko tygodnia

Definicja: Queue
Noun: A line of waiting people or vehicles (Pronounced “kew”)
Plural: queues.  Verb: to queue (“He queued for movie tickets”), (“At 5pm, we’ll need to queue to get good seats.”)
Przykład:
“When the new iPhone was released, there was a long queue outside the Apple store of people waiting to buy one.”
Uczniowie przyjeżdzający do naszej szkoły angielskiego Covent Garden są często bardzo zdziwieni, ile czasu Brytyjczycy spędzają stojąc w kolejkach. Jest nawet żart, że stanie w kolejkach jest narodowym hobby Anglików. Węgierski pisarz George Mikes powiedział że:
“Anglik, nawet będąc w pojedynkę, ustawia się w jednoosobową kolejkę.”
Stanie w kolejce (Queuing) jest jednym ze zwyczajów w Anglii, z którym niejednokrotnie spotkacie się podczas nauki w naszej szkole. Zauważycie również, że Anglicy są naprawdę świetni w tym sporcie: nigdy się nie przepychają, nie są nieuprzejmi ani nie złoszczą się na pozostałych kolejkowiczów.
Pochodzenie słowa "Queue"
Pochodzenie słówka “queue” jest naprawdę interesujące. Jest to zapożyczenie z języka francuskiego. Francuskie słowo „queue” pochodzi bezpośrednio od łacińskiego słowa cōda, które może być znajome dla obeznanych z muzyką. Cōda oznacza “ogon”, i to właśnie jest oryginalne znaczenie słowa “queue”.
W połowie XVIII wieku słowo “queue” oznaczało włosy splecione w koński ogon – jak na zdjęciu poniżej. Była to tak popularna fryzura, że była wymagana w brytyjskiej armii przez niemal 100 lat!

Zatem “queue” oznacza dosłownie “ogon” - ale dzisiaj żadnemu Anglikowi nie kojarzy się z niczym innym niż z grupą ludzi ustawionych w kolejce.
Oczywiście Anglia ma o wiele więcej do zaoferowania niż stanie w kolejkach. Wybierzcie się na kurs angielskiego w jednej z naszych szkół w Wielkiej Brytanii i przkonajcie się sami!

Udostępnij to